Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krośnie  
 im. Komisji Edukacji Narodowej


 
Menu

                      Aktualności

        Grono pedagogiczne

              Projekt "Pierwszaki"    

                      Osiągnięcia

          Koła zainteresowań   

                                      Kontakt

Cyfrowa szkoła
Dla rodziców

                           Aktualności


Zajęcia w ZOOMarkecie

Uczniowie klasy VI wzięli udział w zajęciach organizowanych w ramach zielonych godzin przez sieć sklepów Majster. Pracownik działu zoologicznego  omówił uczniom miejsce występowania i przystosowania do życia w środowisku naturalnym różnych  zwierząt. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in.: kameleona, legwana, ptasznika, węża (boa argentyński), wiewiórki, papugi, żółwie, kraby, szynszyle oraz gryzonie i wiele gatunków ryb. Największą atrakcją było dla uczniów karmienie przez pracownika sklepu kameleona i wiewiórek.

Magdalena Urban

zobacz zdjęcia


Dyskoteka Walentynkowa

W dniu 13 lutego odbyła się dyskoteka Walentynkowa dla klas VI SP i I-III Gimnazjum. Choć nie wszyscy skorzystali z zaproszenia, uczniowie dobrze się bawili przy muzyce, którą sami wybierali. Czujne „nauczycielskie” oko nie tremowało tancerzy, którzy dali upust swoim muzycznym talentom, zabawa się udała, Walentynki 2017 uważam za udane.

Grupa projektowa klasy 2 Gimnazjum


Hej kolęda, kolęda…..

W dniu 22.12.2016r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej gimnazjum przygotowali z tej okazji przedstawienie, w którym ukazane zostały symbole świąt i przebieg wieczerzy wigilijnej, jaka powinna odbyć się w naszych domach.

Panował świąteczny nastrój, dzięki wspólnemu kolędowaniu przy akompaniamencie gitary, na której grał ojciec Jacek Wójtowicz.

Po tej uroczystości wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby połamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Nie zabrakło potraw wigilijnych i słodkości.

                                                                 Alicja Śliwińska z grupy projektowej klasy 2G


„Razem chrońmy nasze powietrze"

W środę 21 grudnia 2016 roku na Rynku w Krośnie od godz. 11.00 reprezentacje wszystkich szkół podstawowych miasta zaprotestowały przeciwko zanieczyszczeniu powietrza biorąc udział w antysmogowym happeningu „Razem chrońmy nasze powietrze”.. Uczniowie z klasy szóstej wykonali tematyczne „transparenty i hasła antysmogowe”. Współorganizatorem happeningu był Urząd Miasta Krosna. Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki i zastępca prezydenta Bronisław Baran wygłosili „antysmogowe przemówienia” i ufundowali finansowe nagrody dla najbardziej „antysmogowych szkół”.  Wybór najlepszych haseł i przebrań był bardzo trudny a nagród za mało, jednak jury musiało wybrać 3 najbardziej zaangażowane szkoły. Liczyła się ilość przebrań uczniów, haseł, transparentów i pracy włożonej przez uczniów.


Pan z długą siwą brodą

Jak co roku do naszej szkoły zawitał Mikołaj ze swoją świtą. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Pan z długą siwą brodą, w czerwonym płaszczu  z radością obdarował wszystkich grzecznych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, mimo iż jego pomocnicy mieli pewne wątpliwości, co do ich właściwego zachowania.

Radości było wiele, cieszyli się wszyscy, ci mali i duzi, a Mikołaj obiecał przyjechać za rok, zdradził niektórym, że kolejnych prezentów można się spodziewać już pod choinką…

Samorząd Uczniowski


Narodowe czytanie „Trylogii Sienkiewicza”

P1060829.jpgRok 2016 nazywamy rokiem Sienkiewiczowskim, także u nas w szkole był obchodzony w szczególny sposób, w dniu 24.11.2016r. Interesujący program przygotowały klasy 2 i 3 gimnazjum oraz samorząd szkolny. Akademia, w której uczestniczyli uczniowie gimnazjum i klasy szóstej przygotowana została z jednej strony z humorem a z drugiej, z godną Sienkiewiczowi powagą i szacunkiem. Występy uczniów dopełniło czytanie fragmentów utworów Mistrza Sienkiewicza, w roli interpretatorów wystąpili uczniowie Gimnazjum oraz nauczyciele, panie Małgorzata Błaszczyk i Dorota Ślęczka. Po akademii odbył się konkurs wiedzy o twórczości Sienkiewicza, w którym brały udział klasy 1-3 gimnazjum. Wygrała klasa 2. Dumni jesteśmy, że także „pod nasze strzechy” zawitała wielka literatura!

Miłosz Adamiak z grupy projektowej klasy drugiej gimnazjum


Czad i ogień. Obudź czujność

Rusza kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność” Jest to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Akcja jest wspólnie prowadzona przez strażaków PSP, ratowników medycznych oraz pozostałe służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Celem kampanii, jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom. Więcej informacji można uzyskać na stronie:

http://www.kmkrosno.itl.pl


 

Zabawa "Andrzejkowa"

Jak zabawa "Andrzejkowa" to również wróżby. Samorząd szkolny zorganizował dyskotekę dla uczniów szkoły podstawowej. Uczennice klasy szóstej stanęły na wysokości zadania i przygotowały wróżby andrzejkowe. Przy muzyce przygotowanej przez uczniów klasy szóstej wszyscy bawili się wesoło. Nasze wróżki  przepowiadały przyszłość wszystkim uczestnikom zabawy.

 Ewa Trybus


Uwaga ! Uwaga!

Samorząd Uczniowski oraz Koło Teatralne Gimnazjum nr 1 w Krośnie
zapraszają uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej do udziału w Wielkim Konkursie Wiedzy o Sienkiewiczu.
Zgłoszenia drużyn reprezentujących klasę do 17.11.16 należy kierować do p. M. Błaszczyk. Finał konkursu 25 listopada br. Test zostanie opracowany na podstawie „Literatury polskiej- przewodnika encyklopedycznego” tom 2 oraz publikacji M. Figiel- „Sienkiewicza podróże po świecie” dostępnej online : http//culture.pl/pl/tworca/henryk-sienkiewicz Przypominamy o konkursie plastycznym na plakat promujący twórczość Henryka Sienkiewicza!

Opiekunowie SU i Koła Teatralnego


98 rocznica Odzyskania Niepodległości

W dniu 10 listopada br. w naszej szkole świętowaliśmy 98 rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 Gimnazjum zorganizowali uroczystą akademię podczas której mogli wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi, a także przekazać swoim kolegom ciekawą wiedzę historyczną. Co roku w naszej szkole obchodzimy wspólnie to święto przypominając sobie o ludziach, którzy poświęcili życie dla wolności naszego Narodu, a także o tym, że powinniśmy być dumni z tego kim jesteśmy.


Pamiętamy o zmarłych

W dniu 28 października klasa VI wybrała się na cmentarz, aby jak co roku uczcić pamięć zmarłych nauczycieli i wybitnych krośnian w dniu Wszystkich Świętych. Uczniowie mogli także odwiedzić mogiły bliskich, zapalić znicz oraz wspólnie powspominać. Mieliśmy okazje spędzić miło czas w gronie klasowym oraz z wychowawcą, wykorzystać ostatnie promienie jesiennego słońca a co najważniejsze, odwiedzić naszych zmarłych, tych bliskich, jak i tych, których znamy tylko z opowiadań..

 


Święto Komisji Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 1

W dniu 13 X 2016 r.  w MZS nr 5 w Krośnie odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się na szkolnej auli. Uczestniczyło w niej grono pedagogiczne oraz delegacje uczniowskie z poszczególnych klas.
Uroczystości rozpoczęły się występem uczniów klas II i III gimnazjum. Młodzież zaprezentowała pokaz mody szkolnej od epoki kamienia łupanego do epoki współczesnej. Następnie uczeń klasy II gimnazjum Jakub Piwowarski zagrał na pianinie utwór F. Chopina – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, czym wzbudził aplauz zgromadzonych nauczycieli i uczniów. Po występie gimnazjalistów dalszy ciąg przedstawienia poprowadziła młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych. Artyści zadedykowali nauczycielom koncert piosenki współczesnej, a następnie wspólnie z gronem pedagogicznym i publicznością śpiewali piosenki karaoke.
Część artystyczną przygotowały panie polonistki z gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.
Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Lidia Kasińska, tym samym zamykając uroczyście obchody Dnia Nauczyciela w naszej szkole.
Za trud włożony w kształcenie i wychowanie dziękujemy, życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.


Świętujemy Europejski Dzień Języków Obcych

Każdego roku, 26 września, w 47 europejskich krajach zrzeszonych w Radzie Europy świętuje się Europejski Dzień Języków. Nie jest świętem dla samego świętowania – towarzyszy mu ważne przesłanie. Ma ono na celu uświadomienie Europejczykom różnorodności językowej, w jakiej żyją, oraz popularyzację nauki języków obcych. Wspaniałe dziedzictwo językowe Europy zasługuje na rozpowszechnienie, dlatego też największy nacisk kładzie się na tzw. lifelong learning, czyli rozwijanie konkretnych umiejętności przez całe życie. Najwięcej uwagi poświęca się pozaszkolnym formom edukacji językowej, warsztatom, projektom interdyscyplinarnym, przedstawieniom teatralnym, grom i zabawom i kółkom językowym.
Nasza szkoła przedstawiła uczniom szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej ofertę pozalekcyjnych zajęć z języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Zgłosiło się wielu chętnych miłośników spikania, szprechania, ablania i gawarienia, Razem uczą się, poznają tajniki literatury i gramatyki, ale i ciekawostki obyczajowe, kulturowe i kulinarne Anglii, Niemiec, Hiszpanii i Rosji.
Plakaty, program muzyczny i wspólna "Belgijka" brawurowa zatańczona przez naszych uczniów ubranych w stroje w barwach narodowych poszczególnych krajów, podsumowała obchodzone w naszej szkole europejskie święto. Mamy nadzieje, że na stałe wejdzie ono do kanonu szkolnych uroczystości.
 


IX edycja Krośnieńskich Pól Nadziei.

W dniu 05.10.2016r. przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w rozpoczęciu IX edycji Krośnieńskich Pół Nadziei. Uroczystość odbyła się w krośnieńskim Hospicjum. Uczestnicy wzięli udział we Mszy Św. Która poprowadził ks. Marek Zarzyczny dyrektor Hospicjum. W czasie inauguracji do zebranych wolontariuszy przemówił także pan Krzysztof Smerecki prezes Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum organizator akcji. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością wicemarszałek Województwa Podkarpackiego pani Maria Kurowska.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu – Iwona Majko – Bogacz


Spotkanie z podróżnikiem

W naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem z grupy "trzask.pl". W pokazie udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Pan podróżnik "zabrał" młodzież w cudowną wycieczkę helikopterem nad niesamowity wodospad Iguazu. Odwiedzili również dwa największe miasta Brazylii -Sao Paulo i Rio de Janeiro, nauczyli się grać na ludowym instrumencie berimbau i dowiedzieli się dlaczego brazylijska kawa jest najsmaczniejsza na świecie. Prezentacja grupy "trzask.pl" wzbudziła w wielu uczniach ciekawość świata i chęć lepszego jego poznania.

zobacz zdjęcia


Zajęcia w terenie.

Uczniowie klasy VI uczestniczyli w zajęciach, których tematyka dotyczyła obiektów ochrony przyrody. Zajęcia odbyły się na ulicy Kapucyńskiej, gdzie znajduje się pomnik przyrody – Wiąz szypułkowy. Drzewo liczy ok. 250-300 lat, ma 18m wysokości, a obwód 320 cm.

Magdalena Urban


W Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum organizowane są zajęcia rozwijające zainteresowania z dziedziny architektury, kształtowania przestrzeni. Na tych spotkaniach uczniowie poszerzają swoją wiedzę związaną z historią architektury i sztuki, kształcą wyobraźnię przestrzenną , nabywają umiejętności czytania planów  projektów, zapoznają się z techniką rysunku , materiałami budowlanymi na przestrzeni wieków.
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli: Magdalenę Glazar i Łukasza Zimę.

Magdalena Glazar

zobacz zdjęcia


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1

Jeszcze nie tak dawno staliśmy tu, aby podziękować za trud pracy naszych drogich nauczycieli w roku szkolnym 2015/16, a teraz spotykamy się, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Wracamy tu po dwumiesięcznej przerwie, wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach, pełni zapału do nowej pracy.

Życzymy wszystkim uczniom, aby czas spędzony w naszej szkole był, z jednej strony radosny, a z drugiej pracowity, bo to tylko zagwarantuje nam sukces i piątki na świadectwie!

O tym ważnym fakcie poinformowała wszystkich klasa druga, kronikarze, programiści i redaktorzy, którzy w ramach projektu edukacyjnego przez cały rok szlifować będą swoje redakcyjne i  językowe talenty. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za ewentualne błędy i niedociągnięcia, ale to przecież trening czyni mistrza!

                                                                                     Grupa projektowa klasy drugiej.

 

 
Copyright by www.d4u.glt.pl